Home »

Siłowniki pneumatyczne

Siłownik pneumatyczny (pneumatic cylinder) to element wykonawczy o ruchu liniowym, przetwarzający energię czynnika roboczego na energię mechaniczną ruchu posuwisto-zwrotnego.

Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się siłowniki: tłokowe, beztłoczyskowe, nurnikowe itp., natomiast ze względu na działanie, siłowniki dzielimy na: jednostronnego działania i dwustronnego działania.

Produkowane w Ośrodku Badawczo–Rozwojowym Elementów i Układów Pneumatyki Sp. z o.o. siłowniki pneumatyczne należą do grupy siłowników tłokowych z jednostronnym lub dwustronnym tłoczyskiem o działaniu jak poniżej:
– jednostronnego działania, w którym ruch tłoka i tłoczyska w jedną stronę odbywa się na skutek oddziaływania sprężonego powietrza, a ruch w drugą stronę jest wymuszony sprężyną,
– dwustronnego działania, w którym ruch tłoka i tłoczyska w obie strony odbywa się na skutek oddziaływania sprężonego powietrza.

Siłowniki pneumatyczne stosowane są w pneumatycznych układach napędowych i sterujących jako elementy wykonawcze przetwarzające energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną.

W swojej ofercie Ośrodek posiada siłowniki pneumatyczne standardowe wg ISO oraz gamę siłowników do zastosowań przemysłowych.

Siłowniki pneumatyczne standardowe:

1a

1. mini siłowniki zgodne z ISO 6432, seria MM – są to siłowniki dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem, z magnesem na tłoku oraz amortyzacją:
● pneumatyczną regulowaną o średnicach tłoka 16, 20 i 25 mm,
● mechaniczną (elastycznymi pierścieniami) o średnicach tłoka 12, 16, 20 i 25 mm.

 

2a

2. siłowniki zgodne z ISO 15552, seria MK – są to siłowniki dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem, z magnesem na tłoku oraz amortyzacją pneumatyczną o średnicach tłoka 32, 40, 50, 63, 80, 100, 125, 160 i 200 mm.

 

 

3a

3. siłowniki zgodne z ISO 15552, seria MP – są to siłowniki dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem, z magnesem na tłoku oraz amortyzacją pneumatyczną o średnicach tłoka 32, 40, 50, 63, 80 i 100 mm.

 

 

Do powyższych siłowników dostarczamy czujniki magnetyczne (kontaktronowe i półprzewodnikowe NPN, PNP) oraz uchwyty mocujące serii MX-03, MX-21 I MX-31.

Magnes stały na tłoku i czujniki magnetyczne montowane na siłowniku umożliwiają bezdotykową sygnalizację położenia tłoka w dowolnym punkcie skoku.

 

Siłowniki specjalnedostosowane do wymagań klienta.

Na potrzeby przemysłu projektujemy i wykonujemy siłowniki pneumatyczne wg wymagań użytkownika w szerokim zakresie średnic i skoków (w tym nietypowych), w wykonaniach materiałowych standardowych, jak również ze stopów miedzi (brąz, mosiądz), stali węglowych, nierdzewnych, kwasoodpornych i innych. Dostarczamy także siłowniki wykonane z powłokami lakierniczymi odpornymi na pracę w środowisku agresywnym.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z ofertą siłowników specjalnych, zapraszamy do kontaktu z doradcami działu techniczno–handlowego, którzy chętnie udzielą Państwu dodatkowych informacji.

 

Karta katalogowa – Mini siłowniki zgodne z ISO 6432
Karta katalogowa – Siłowniki zgodne z ISO 15552 mk
Karta katalogowa – Siłowniki zgodne z ISO 15552 mp
Karta katalogowa – Czujniki magnetyczne i uchwyty mx03
Karta katalogowa – Czujniki magnetyczne i uchwyty mx21
Karta katalogowa – Czujniki magnetyczne i uchwyty mx31

 

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Telefon

Temat

Wiadomość