Home »

Przekaźniki czasowe

Przekaźnik czasowy (pneumatic timer), znany również jako pneumatyczny element czasowy (pneumatic time delay unit), to element pneumatyczny, w którym pojawienie się (lub zanik) pneumatycznego sygnału binarnego na wejściu powoduje po określonym czasie pojawienie się (lub zanik) sygnału na wyjściu.

Przekazniki czasowe

Przekaźniki czasowe wykorzystywane są w układach sterowania pneumatycznego do realizacji określonych opóźnień czasowych sygnałów pneumatycznych. Niezastąpione w układach, w których niedopuszczalne jest stosowanie nastawnych czasowych przekaźników elektrycznych, np. kopalniach – w strefach zagrożonych wybuchem.

Wytwarzane przez Ośrodek Badawczo–Rozwojowy Elementów i Układów Pneumatyki Sp. z o.o. przekaźniki czasowe wykonywane są w dwóch odmianach funkcjonalnych:

1. Przekaźniki czasowe z nastawnym czasem napełniania zbiornika
Podanie pneumatycznego sygnału sterującego powoduje napełnienie zbiornika sprężonym powietrzem poprzez zawór dławiący. Z chwilą, gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnie odpowiednią wartość potrzebną do przesterowania zaworu, następuje otwarcie lub zamknięcie dróg przepływowych czynnika roboczego.

Czas potrzebny do przesterowania zaworu rozdzielającego 3/2 NZ lub NO, jest czasem zwłoki (opóźnieniem) zadziałania zaworu i zależy od nastawy zaworu dławiącego. Zmianę nastawy zaworu dławiącego uzyskuje się przez obrót śruby regulacyjnej. Połączenie z atmosferą powoduje natychmiastowy powrót zaworu do położenia początkowego. Powietrze ze zbiornika poprzez zawór zwrotny swobodnie wypływa do atmosfery.

2. Przekaźniki czasowe z nastawnym czasem opróżniania zbiornika
Podanie pneumatycznego sygnału sterującego powoduje natychmiastowe przesterowanie zaworu rozdzielającego 3/2 NZ lub NO. Powietrze przez zawór zwrotny przepływa swobodnie do zbiornika. Połączenie z atmosferą powoduje powrót zaworu rozdzielającego do położenia początkowego po upływie nastawionego czasu opóźnienia. Powietrze ze zbiornika wypływa do atmosfery poprzez zawór dławiący.

Przekaźniki czasowe o wielkości G1/8 wykonywane są w dwóch odmianach materiałowych: ze stopu aluminium i mosiądzu.

Klientów zainteresowanych poznaniem pełnego spektrum oferty przekaźników czasowych zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami działu techniczno-handlowego.

 

Karta katalogowa – Przekaźniki czasowe

 

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Telefon

Temat

Wiadomość