„Liderzy inżynierii poniżej czterdziestki” – nagrody przyznane

Redakcja magazynu „Control Engineering Polska” i firma ASTOR przyznały nagrody dla najlepszych inżynierów, którzy nie ukończyli czterdziestego roku życia. Przypadły one siódemce laureatów. Ich wręczenie, połączone z uroczystą kolacją, miało miejsce w salach warszawskiego Hotelu Marriott.

RTEmagicC_liderzy_40.jpg

 

To pierwsza edycja konkursu, który zainspirowany został projektem „Leaders<40”, przeprowadzanym od kilku lat przez amerykańską redakcję „Control Engineering” i magazyn „Plant Engineering”. Podobnie jak tamta edycja, tak i polski konkurs mają na celu wyłonienie najciekawszych młodych inżynierów z branży przemysłowej, przede wszystkim związanych z automatyka przemysłową i utrzymaniem ruchu. Celem jest przybliżenie ich sukcesów – zarówno tych indywidualnych, jak i mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw, w których pracują lub z którymi współpracują. Partnerem konkursu była firma ASTOR, znany dystrybutor produktów z zakresu automatyki przemysłowej.

– Cieszę się, że „Control Engineering Polska” zorganizował własną edycję tego prestiżowego konkursu – przyznał wydawca magazynu, Michael J. Majchrzak, szef firmy Trade Media International. – Polscy inżynierowie pracują na całym świecie i najwyższy czas, by byli zauważeni i docenieni we własnym kraju.

Jak pokazują badania, jednym z największych problemów sektora produkcji jest znalezienie kandydatów na pracowników, następnie wyszkolenie ich i wreszcie zatrzymanie u siebie, gdy już nabiorą doświadczenia. A właśnie dopływ „świeżej krwi” stanowi o prawdziwej sile i rzeczywistym potencjale każdej branży. Zwłaszcza w kontekście tak pożądanej w naszym kraju innowacyjności.

Takich właśnie ludzi ma nagradzać konkurs „Liderzy inżynierii poniżej czterdziestki”. Wśród konkursowych kryteriów najważniejsze to: wpływ na wyniki finansowe oraz innowacyjność firm, w których byli lub są zatrudnieni kandydaci; zakres odpowiedzialności w stosunku do wieku; kompetencje w zakresie inżynierii.

 

Pierwsza edycja pokazała kierunek, w jakim ten konkurs będzie się rozwijać w następnych latach – ocenił redaktor naczelny „Control Engineering Polska”, Wojciech Stasiak. – I udowodniła, że o młodych zdolnych polskich inżynierach warto mówić jak najlepiej i jak najgłośniej.

Jury zdecydowało się przyznać siedem równorzędnych nagród.

Laureatami zostali:

Karolina Rogalska

Dobromiła Struzik-Włodarska

Mateusz Klatka

Krzysztof Macieja

Grzegorz Musiał

Jan Piesik

Sławomir Such

Cała siódemka przybyła 16 grudnia, na zaproszenie redakcji i wydawnictwa Trade Media International, do warszawskiego Hotelu Marriott. Po odebraniu nagród (dyplomu oraz vouchera na szkolenie certyfikacyjne z oprogramowania Wonderware, ufundowane przez firmę ASTOR) każdy z kandydatów przedstawił krótką prezentację dotyczącą swojej osoby. Siedem historii złożyło się na ciekawą opowieść o polskim młodym pokoleniu inżynierów, które wkracza na branżowy rynek, mając nie tylko ambitne plany, ale już konkretne osiągnięcia na koncie – również dotyczące realizacji i wdrożeń zagranicznych (m.in. w Szwajcarii, Holandii, Chinach, Indii, USA i RPA). Następnie wszyscy przenieśli się do restauracji, na uroczystą kolację.

Konkurs „Liderzy inżynierii poniżej czterdziestki” wsparliśmy jako ASTOR przede wszystkim dlatego, że chcemy promować polską myśl inżynierską – przyznał prezes firmy ASTOR, Stefan Życzkowski. – Chciałbym, żeby była coraz bardziej poważana w Polsce i na świecie. Zależało mi też na poznaniu osób, które w tak młodym wieku coś osiągnęły na rynku europejskim i światowym. I tak dokładnie się stało. Podczas uroczystej gali spotkałem niesamowicie ciekawych młodych inżynierów, którzy na swoim koncie mają już wielkie sukcesy z zakresu managementu czy innowacyjnych wdrożeń inżynieryjnych w przemyśle automatyki czy robotyki.

Start następnej edycji – już za kilka miesięcy (zgłoszenia można wysyłać od 10 czerwca 2016 r. – szczegóły pod linkiem). A w najbliższym, styczniowo-lutowym numerze „Control Engineering Polska” znajdzie się prezentacja wszystkich siedmiu laureatów konkursu. Zapraszamy do lektury!